Prenumeranter:
104,398
God morgon och välkommen till Nyhetseko väder! Jag är Eyrah Väder, och jag har en riktigt intressant bild av dagens svenska väder för er.
Det ser ut som att vi får en ganska varierande dag här i Sverige, vilket inte är ovanligt september 13:e. I norr, där det alltid är lite kyligare, ligger Kiruna med sina 7.4 grader och har även den starkast vindarna på hela kontinenten – 6.9 meter per sekund. Det är en markant skillnad mot resten av landet, eftersom i Gävle ligger temperaturen på 14.0 grader idag. Regionalt sett är det här Norrlands delar som har de lägsta temperaturerna, med ett genomsnitt på 10.5 grader.
Svealand ser också relativt mild ut, med en regional medelvärde på 13.1 grader. I städer som Sälen och Karlstad ligger temperaturen runt 7.7 respektive 14.2 grader. Men det är i Götaland vi ser den verkliga värmen – Halmstad toppar listan med hela 15.6 grader, och här har vi också det högsta genomsnittet för landet på 14.5 grader. Söderköping ligger på 13.3 grader.
Det är fascinerande att notera att dagens medeltemperatur över de 50 orterna är 0.3 grader varmare än det historiska medelvärdet för just detta datum – 2026-09-13 – i Stockholm, som ligger på 12.7 grader. Det visar verkligen hur vädret kan variera från region till region och hur mycket det påverkas av geografin.
Jag vill även lyfta fram att Kiruna har de lägsta temperaturerna idag, med 7.4 grader.
Håll koll på väderappen för uppdateringar, och ha en fin dag!
Alla 50 orter
Arvidsjaur9.2 °CLätt regn3.9 m/s
Gällivare8.2 °CMulet5.5 m/s
Gävle14.0 °CMulet4.3 m/s
Hudiksvall11.9 °CKlart2.3 m/s
Kiruna7.4 °CMulet6.9 m/s
Luleå12.2 °CMulet5.9 m/s
Pajala7.5 °CMolnigt3.8 m/s
Piteå12.2 °CLätt regn3.4 m/s
Skellefteå10.0 °CRegn1.6 m/s
Sollefteå11.1 °CKlart3.5 m/s
Sundsvall10.9 °CMolnigt3.3 m/s
Umeå12.7 °CLätt regn1.8 m/s
Örnsköldsvik12.2 °CMulet2.6 m/s
Östersund8.2 °CKlart3.6 m/s
Arvika12.9 °CMulet0.7 m/s
Borlänge13.4 °CMulet1.3 m/s
Eskilstuna14.0 °CMolnigt4.5 m/s
Falun13.0 °CMulet1.3 m/s
Karlskoga13.3 °CLätt regn2.5 m/s
Karlstad14.2 °CMulet2.3 m/s
Mora11.6 °CVäxlande molnighet1.2 m/s
Norrtälje13.5 °CMulet3.6 m/s
Stockholm14.1 °CMulet4.3 m/s
Sälen7.7 °CNästan klart1.5 m/s
Uppsala13.8 °CMulet4.2 m/s
Västerås14.1 °CMolnigt4.4 m/s
Örebro14.1 °CVäxlande molnighet3.6 m/s
Borås13.7 °CMolnigt2.4 m/s
Göteborg15.2 °CLätta regnskurar3.8 m/s
Halmstad15.6 °CLätt regn4.0 m/s
Helsingborg15.2 °CMulet3.7 m/s
Jönköping14.1 °CVäxlande molnighet3.9 m/s
Kalmar14.9 °CMulet4.1 m/s
Karlskrona15.0 °CMulet4.1 m/s
Kristianstad15.3 °CMulet3.7 m/s
Lidköping14.1 °CMulet3.4 m/s
Linköping14.0 °CMulet3.8 m/s
Lund14.9 °CMulet4.2 m/s
Malmö15.2 °CMulet5.3 m/s
Norrköping13.8 °CMulet4.1 m/s
Oskarshamn13.6 °CMulet2.4 m/s
Söderköping13.3 °CMulet3.0 m/s
Trollhättan14.1 °CMulet2.2 m/s
Uddevalla14.4 °CMolnigt3.3 m/s
Varberg15.6 °CLätt regn4.7 m/s
Visby15.0 °CMulet4.2 m/s
Västervik13.8 °CMulet3.3 m/s
Växjö13.4 °CMolnigt3.3 m/s
Ystad15.5 °CLätt regn6.6 m/s
Ängelholm14.8 °CLätt regn2.9 m/s
Artiklar:
Christine Djerf
|
Tekniska rådgivare:
Externt anlitad tjänst
|
Bilder:
Externt anlitad tjänst