Prenumeranter:
104,398
God morgon! Eyrah Väder här, och vi har en riktigt spännande dag framför oss över hela Sverige. Låt oss ta en titt på vad vädret har att erbjuda idag, den 28:e september 2026.
Vi ser stora temperaturskillnader idag, med en regional medeltemperatur på 10.7 grader Celsius. Det är 0.6 grader varmare än det historiska medelvärdet för just detta datum i Stockholm – som ligger på 10.1 grader.
I norr, i Pajala, känner vi en riktigt kylig vind med bara 1.5 grader, men uppe i Umeå når vi hela 11.6 grader. Norrland har alltså ett brett spann, från svalare temperaturer till en behaglig bris.
Svealand ligger lite mer i mitten, med regionala medeltemperaturer på 10.6 grader. Borlänge rapporterar 8.3 grader, medan Karlstad når 13.2 grader. Vi ser alltså ett fint växande mellan de två städerna.
Och så till Götaland – här är det varmast, med Malmö som den hetaste punkten på kartan med hela 15.0 grader. Oskarshamn rapporterar 10.6 grader, medan vi i Karlstad ser en mer måttlig temperatur på 13.2 grader.
Det är intressant att notera att det blåser riktigt starkt i Varberg idag, med en vindhastighet på hela 7.6 meter per sekund – ett kraftigt vinddrag som kan påverka dagens aktiviteter där.
Den mest extrema temperaturen vi ser idag är 15.0 grader i Malmö, och den kallaste platsen är Pajala med sina 1.5 grader.
Jag vill bara påminna er om att detta är en ögonblicksbild av vädret, och det kan förändras snabbt. Håll koll på de senaste uppgifterna och var beredda på alla eventualiteter!
Alla 50 orter
Arvidsjaur4.6 °CDimma4.0 m/s
Gällivare3.1 °CVäxlande molnighet2.5 m/s
Gävle9.7 °CMolnigt4.1 m/s
Hudiksvall6.2 °CMolnigt2.9 m/s
Kiruna3.2 °CVäxlande molnighet3.1 m/s
Luleå9.5 °CMolnigt6.6 m/s
Pajala1.5 °CVäxlande molnighet1.9 m/s
Piteå7.3 °CMolnigt4.3 m/s
Skellefteå9.7 °CMolnigt2.8 m/s
Sollefteå5.3 °CVäxlande molnighet3.4 m/s
Sundsvall6.8 °CVäxlande molnighet2.5 m/s
Umeå11.6 °CNästan klart5.2 m/s
Örnsköldsvik7.3 °CVäxlande molnighet2.1 m/s
Östersund9.4 °CMulet6.8 m/s
Arvika12.2 °CMolnigt3.2 m/s
Borlänge8.3 °CMolnigt2.3 m/s
Eskilstuna10.6 °CMulet4.4 m/s
Falun9.1 °CMulet4.3 m/s
Karlskoga10.5 °CMulet4.3 m/s
Karlstad13.2 °CMulet5.9 m/s
Mora10.9 °CMulet5.1 m/s
Norrtälje10.3 °CNästan klart2.9 m/s
Stockholm11.8 °CNästan klart3.7 m/s
Sälen8.3 °CMulet2.6 m/s
Uppsala11.1 °CVäxlande molnighet4.2 m/s
Västerås10.9 °CMolnigt4.5 m/s
Örebro10.7 °CLätt regn2.7 m/s
Borås11.9 °CVäxlande molnighet3.1 m/s
Göteborg14.6 °CVäxlande molnighet5.5 m/s
Halmstad13.9 °CNästan klart5.1 m/s
Helsingborg14.7 °CVäxlande molnighet6.7 m/s
Jönköping11.9 °CNästan klart4.0 m/s
Kalmar13.3 °CKlart4.2 m/s
Karlskrona14.4 °CKlart4.2 m/s
Kristianstad12.6 °CNästan klart2.6 m/s
Lidköping13.8 °CMulet4.7 m/s
Linköping11.6 °CNästan klart3.8 m/s
Lund14.0 °CNästan klart4.8 m/s
Malmö15.0 °CNästan klart6.3 m/s
Norrköping11.2 °CMulet2.4 m/s
Oskarshamn10.6 °CVäxlande molnighet2.0 m/s
Söderköping11.6 °CMulet3.9 m/s
Trollhättan14.0 °CVäxlande molnighet3.7 m/s
Uddevalla14.4 °CVäxlande molnighet3.3 m/s
Varberg14.7 °CVäxlande molnighet7.6 m/s
Visby11.2 °CDimma4.5 m/s
Västervik12.9 °CVäxlande molnighet3.7 m/s
Växjö11.5 °CVäxlande molnighet4.2 m/s
Ystad14.4 °CKlart5.3 m/s
Ängelholm12.8 °CVäxlande molnighet3.8 m/s
Artiklar:
Christine Djerf
|
Tekniska rådgivare:
Externt anlitad tjänst
|
Bilder:
Externt anlitad tjänst