Prenumeranter:
103,862
Prognosdata från SMHI · 2026-09-12 kl. 17:00 svensk tid
God kväll och välkommen tillbaka hem! Eyrah här, och jag har en riktigt intressant bild av hur Sverige ser ut idag.
Vi börjar i norr där det är en markant skillnad. I Kiruna ligger temperaturen på en kylig 12.2 grader, men uppe i Gävle kan ni vänta er en behagligare 18.7 grader. Regionalt sett landar medeltemperaturen på 15.5 grader – det är en tydlig kontrast till resten av landet.
Svealand ser också relativt mildt ut, med temperaturer som sträcker sig från 12.3 grader i Sälen till hela 18.4 grader i Eskilstuna. Regionalt ligger medeltemperaturen på 16.9 grader.
Och så Götaland – här är det varmast av alla! I Oskarshamn når vi upp till en strålande 20.2 grader, medan det i Uddevalla ligger på 15.1 grader. Medeltemperaturen landar på 17.7 grader.
Jag vill bara lyfta fram att det är riktigt varmt idag – faktiskt 4.0 grader över det historiska medelvärdet för den här dagen i Stockholm, som brukar ligga runt 12.9 grader. Det är en fin kontrast!
Och det är inte bara temperaturen som skiljer sig åt. Visby ligger just nu under turbulenta vindförhållanden med 6.3 m/s – så om ni ska hem från jobbet, håll utkik efter eventuella störningar i trafiken.
Jag vill avsluta med att påminna er om att det är en riktigt fin dag över stora delar av Sverige. Men kom ihåg att det fortfarande kan vara kyligt i norr, och att vindarna kan vara starka längs kusten. Ha en säker och trevlig hemresa!
Alla 50 orter
Arvidsjaur14.7 °CKlart2.7 m/s
Gällivare14.2 °CKlart2.5 m/s
Gävle18.7 °CVäxlande molnighet3.4 m/s
Hudiksvall15.8 °CVäxlande molnighet2.9 m/s
Kiruna12.2 °CVäxlande molnighet2.9 m/s
Luleå14.6 °CKlart3.5 m/s
Pajala14.6 °CNästan klart2.5 m/s
Piteå15.7 °CKlart3.1 m/s
Skellefteå17.8 °CKlart3.0 m/s
Sollefteå17.5 °CVäxlande molnighet3.8 m/s
Sundsvall14.8 °CNästan klart3.4 m/s
Umeå15.9 °CKlart3.7 m/s
Örnsköldsvik15.5 °CNästan klart3.5 m/s
Östersund14.9 °CVäxlande molnighet4.6 m/s
Arvika15.7 °CVäxlande molnighet4.8 m/s
Borlänge16.8 °CLätta regnskurar3.9 m/s
Eskilstuna18.4 °CVäxlande molnighet2.8 m/s
Falun16.7 °CMolnigt3.5 m/s
Karlskoga16.5 °CVäxlande molnighet6.0 m/s
Karlstad17.0 °CVäxlande molnighet5.5 m/s
Mora16.4 °CMolnigt3.1 m/s
Norrtälje17.8 °CMolnigt3.2 m/s
Stockholm17.7 °CVäxlande molnighet3.0 m/s
Sälen12.3 °CMulet2.0 m/s
Uppsala17.8 °CMolnigt3.1 m/s
Västerås18.2 °CVäxlande molnighet3.5 m/s
Örebro18.4 °CMolnigt4.1 m/s
Borås16.2 °CVäxlande molnighet3.4 m/s
Göteborg16.2 °CVäxlande molnighet4.7 m/s
Halmstad16.6 °CVäxlande molnighet3.6 m/s
Helsingborg17.4 °CVäxlande molnighet2.1 m/s
Jönköping17.9 °CMolnigt3.7 m/s
Kalmar18.2 °CNästan klart6.0 m/s
Karlskrona17.4 °CVäxlande molnighet5.1 m/s
Kristianstad19.4 °CVäxlande molnighet5.0 m/s
Lidköping17.0 °CVäxlande molnighet5.1 m/s
Linköping18.6 °CMolnigt4.0 m/s
Lund18.6 °CVäxlande molnighet4.1 m/s
Malmö18.7 °CVäxlande molnighet4.3 m/s
Norrköping19.5 °CMolnigt3.1 m/s
Oskarshamn20.2 °CVäxlande molnighet2.9 m/s
Söderköping19.4 °CMulet3.6 m/s
Trollhättan15.6 °CVäxlande molnighet3.7 m/s
Uddevalla15.1 °CVäxlande molnighet4.6 m/s
Varberg16.1 °CVäxlande molnighet5.7 m/s
Visby17.6 °CNästan klart6.3 m/s
Västervik19.5 °CVäxlande molnighet4.2 m/s
Växjö16.5 °CVäxlande molnighet3.0 m/s
Ystad17.7 °CVäxlande molnighet6.1 m/s
Ängelholm17.6 °CVäxlande molnighet3.1 m/s
Artiklar:
Christine Djerf
|
Tekniska rådgivare:
Externt anlitad tjänst
|
Bilder:
Externt anlitad tjänst