Prenumeranter:
103,862
God morgon och välkomna till Nyhetseko väder! Jag är Eyrah Väder, och jag har en riktigt intressant bild av dagens svenska väder för er.
Det ser ut som att vi får en ganska stor temperaturskillnad över landet idag. SMHI rapporterar en medeltemperatur på 13.9 grader, men den varierar kraftigt beroende på var i Sverige ni befinner er. I Kiruna ligger det till exempel på bara 8.0 grader, medan det i Kristianstad når hela 16.6 grader – en markant skillnad!
Vi ser tydliga mönster här. Norrland har det kallast med en regional medeltemperatur på 11.8 grader och den absoluta minimumtemperaturen ligger i Kiruna. Här är det fortfarande kyligt, men vi ser en uppväxning mot Svealand där temperaturen ligger runt 14.5 grader, med Eskilstuna som hetaste punkt på 16.1 grader. Och så har vi Götaland, där det blir en behaglig 14.9 grader i genomsnitt, och Kristianstad når topptemperaturen på 16.6 grader.
Jag vill belysa att dagens medeltemperatur över de 50 orterna är 1.8 grader högre än det historiska medelvärdet för 16 september i Stockholm, som ligger på 12.1 grader. Det är en fin och ovanligt mild dag för den här tiden på året!
Det är också intressant att notera vindförhållandena. I Luleå blåser det starkast, med en vindhastighet på hela 8.3 m/s. Här kan det vara bra att hålla koll på eventuella varningar.
Samtidigt som det är soligt och behagligt i söder, så är det fortfarande ganska kyligt i norr, vilket gör att skillnaderna i temperatur blir så tydliga. Det känns nästan som om solen har hittat sin väg lite längre söderut idag.
Alla 50 orter
Arvidsjaur9.8 °CLätt regn5.7 m/s
Gällivare9.4 °CLätt regn3.7 m/s
Gävle15.3 °CMolnigt5.2 m/s
Hudiksvall13.4 °CMulet4.0 m/s
Kiruna8.0 °CDimma3.9 m/s
Luleå12.5 °CMulet8.3 m/s
Pajala9.3 °CLätt regn4.7 m/s
Piteå12.6 °CLätt regn6.5 m/s
Skellefteå12.3 °CLätta regnskurar5.1 m/s
Sollefteå12.5 °CLätt snöblandat regn2.2 m/s
Sundsvall12.9 °CLätt regn2.0 m/s
Umeå12.8 °CRegnskurar7.2 m/s
Örnsköldsvik13.5 °CRegn6.1 m/s
Östersund11.4 °CRegn3.3 m/s
Arvika13.9 °CLätta regnskurar4.4 m/s
Borlänge14.6 °CMulet4.5 m/s
Eskilstuna16.1 °CLätt regn5.5 m/s
Falun14.7 °CVäxlande molnighet3.3 m/s
Karlskoga13.5 °CMolnigt6.0 m/s
Karlstad14.1 °CMolnigt6.1 m/s
Mora13.6 °CMulet3.6 m/s
Norrtälje15.1 °CMolnigt4.7 m/s
Stockholm15.5 °CMolnigt5.6 m/s
Sälen11.8 °CMulet3.4 m/s
Uppsala15.4 °CMolnigt5.5 m/s
Västerås15.7 °CRegn5.6 m/s
Örebro14.3 °CVäxlande molnighet5.5 m/s
Borås12.8 °CVäxlande molnighet3.8 m/s
Göteborg14.4 °CVäxlande molnighet6.0 m/s
Halmstad14.3 °CMolnigt2.5 m/s
Helsingborg14.8 °CMolnigt4.2 m/s
Jönköping14.1 °CMolnigt4.3 m/s
Kalmar15.1 °CRegn6.8 m/s
Karlskrona15.8 °CKraftigt regn4.1 m/s
Kristianstad16.6 °CRegn2.3 m/s
Lidköping13.8 °CVäxlande molnighet4.9 m/s
Linköping15.7 °CLätta regnskurar4.0 m/s
Lund15.7 °CMulet4.1 m/s
Malmö15.9 °CMulet4.8 m/s
Norrköping15.9 °CMulet3.7 m/s
Oskarshamn15.1 °CRegn2.4 m/s
Söderköping15.5 °CMulet4.2 m/s
Trollhättan13.4 °CLätta regnskurar5.7 m/s
Uddevalla13.3 °CKlart6.3 m/s
Varberg15.0 °CMolnigt6.5 m/s
Visby15.2 °CLätt regn5.7 m/s
Västervik15.1 °CMulet3.8 m/s
Växjö15.3 °CMulet3.7 m/s
Ystad15.3 °CKraftigt regn2.5 m/s
Ängelholm14.6 °CMolnigt3.7 m/s
Artiklar:
Christine Djerf
|
Tekniska rådgivare:
Externt anlitad tjänst
|
Bilder:
Externt anlitad tjänst