Prenumeranter:
103,862
Prognosdata från SMHI · 2026-09-17 kl. 17:00 svensk tid
God kväll! Eyrah Väder här, redo att guida er hem efter en lång dag.
Det ser ut som om vi får en riktigt spännande eftermiddag över Sverige idag. En markant temperaturskillnad är framhållen – från en kylig 7.3 grader i Kiruna upp till en varmare 17.3 grader i Hudiksvall. Den genomsnittliga temperaturen ligger på 14.7 grader, vilket är hela 2.8 grader över det historiska medelvärdet för just denna dag i Stockholm. Det är alltså betydligt mildare än vi brukar ha vid den här tiden på året!
I norr, runt Kiruna och genom stora delar av Norrland, håller temperaturen sig relativt låg, omkring 13.1 grader. Här ser vi en fin balans mellan soliga partier och molnighet. Det kan bli lite blåsigt med vindar upp till 9.5 meter per sekund i Varberg, så var extra försiktig om ni reser längs kusten där.
Svealand får en något mildare eftermiddag med temperaturer runt 15.2 grader. I Eskilstuna kan det bli riktigt fint väder, men det är viktigt att hålla koll på molnighet som kan minska solens effekter.
Och neråt landet i Götaland – här ser vi de allra varmaste temperaturerna, upp till 17.2 grader i Oskarshamn. Regionalt genomsnitt ligger på 15.4 grader och det är en tydlig skillnad jämfört med de norrskensliknande temperaturerna vi har i Norrland.
Det är intressant att notera att Hudiksvall idag är den varmaste platsen i landet, med hela 17.3 grader. Det är en betydande avvikelse från det normala för septembermitten.
Oavsett var ni befinner er, så är det viktigt att ni planerar resan hem efter jobbet. Om ni färdas längs kusten, var extra uppmärksam på den starka vinden i Varberg och eventuella regnband som kan påverka sikten. Och kom ihåg – med en temperatur som ligger 2.8 grader över det historiska genomsynsläget är det viktigt att klä sig rätt för att undvika både kyla och överhettning.
Ha en fin hemresa!
Alla 50 orter
Arvidsjaur10.8 °CMulet4.5 m/s
Gällivare9.3 °CMulet4.7 m/s
Gävle17.1 °CVäxlande molnighet3.4 m/s
Hudiksvall17.3 °CVäxlande molnighet2.2 m/s
Kiruna7.3 °CMulet5.6 m/s
Luleå13.8 °CMulet4.8 m/s
Pajala10.4 °CMulet4.6 m/s
Piteå14.7 °CVäxlande molnighet4.5 m/s
Skellefteå11.3 °CLätt regn4.5 m/s
Sollefteå15.4 °CNästan klart3.5 m/s
Sundsvall15.2 °CVäxlande molnighet3.1 m/s
Umeå13.9 °CMolnigt2.6 m/s
Örnsköldsvik15.3 °CKlart3.6 m/s
Östersund12.1 °CNästan klart2.3 m/s
Arvika15.6 °CMolnigt4.1 m/s
Borlänge14.4 °CRegnskurar2.6 m/s
Eskilstuna16.3 °CVäxlande molnighet5.1 m/s
Falun14.0 °CLätta regnskurar2.2 m/s
Karlskoga14.4 °CVäxlande molnighet5.6 m/s
Karlstad16.1 °CVäxlande molnighet5.6 m/s
Mora14.9 °CLätta regnskurar3.1 m/s
Norrtälje16.1 °CVäxlande molnighet4.0 m/s
Stockholm16.0 °CMolnigt2.8 m/s
Sälen12.6 °CVäxlande molnighet1.9 m/s
Uppsala15.7 °CVäxlande molnighet3.2 m/s
Västerås16.3 °CVäxlande molnighet5.7 m/s
Örebro15.5 °CNästan klart5.1 m/s
Borås13.0 °CMolnigt4.4 m/s
Göteborg15.5 °CMulet6.7 m/s
Halmstad15.3 °CLätta regnskurar7.8 m/s
Helsingborg15.0 °CLätta regnskurar7.0 m/s
Jönköping15.4 °CVäxlande molnighet4.3 m/s
Kalmar16.8 °CVäxlande molnighet4.9 m/s
Karlskrona15.6 °CLätta regnskurar6.7 m/s
Kristianstad16.4 °CVäxlande molnighet4.9 m/s
Lidköping15.2 °CMolnigt4.6 m/s
Linköping15.8 °CVäxlande molnighet5.3 m/s
Lund15.4 °CLätta regnskurar6.0 m/s
Malmö16.0 °CVäxlande molnighet7.3 m/s
Norrköping16.8 °CVäxlande molnighet5.0 m/s
Oskarshamn17.2 °CVäxlande molnighet4.8 m/s
Söderköping16.5 °CVäxlande molnighet5.0 m/s
Trollhättan13.0 °CMolnigt2.6 m/s
Uddevalla12.3 °CMolnigt2.2 m/s
Varberg15.8 °CMolnigt9.5 m/s
Visby15.9 °CVäxlande molnighet8.4 m/s
Västervik17.0 °CNästan klart4.5 m/s
Växjö15.1 °CVäxlande molnighet4.3 m/s
Ystad15.1 °CLätta regnskurar6.0 m/s
Ängelholm14.9 °CRegnskurar4.6 m/s
Artiklar:
Christine Djerf
|
Tekniska rådgivare:
Externt anlitad tjänst
|
Bilder:
Externt anlitad tjänst