Prenumeranter:
103,862
Prognosdata från SMHI · 2026-10-03 kl. 17:00 svensk tid
God kväll och välkommen tillbaka hem! Eyrah här, och jag ska ge dig en bild av hur det ser ut över Sverige just nu – en bild som kanske kan påverka din sista planering för dagen.
Det är verkligen en kontrastrik dag vi har framför oss. I norr, runt Kiruna, ligger temperaturen på en kylig 8.0 grader, och det är en klar himmel där. Men ju längre söderut vi tittar, desto varmare blir det. I Gävle är det redan uppe i 17.1 grader, och i Eskilstuna, som ligger mitt i Svealand, når vi hela 17.5 grader. Det är ett rejält temperaturspritt, och det märks verkligen på skillnaderna mellan de olika regionerna.
I Götaland har vi också en fin temperatur, med 18.6 grader i Västervik – det är den varmaste platsen i landet idag. Här i Karlskrona ligger det på 13.5 grader, och det är en behaglig bris från Östersjön som blåser in.
Nu, om vi tittar på vindarna, så är det Varberg som har de starkaste vindarna med 6.5 meter per sekund. Det kan vara bra att hålla koll på det om du ska ut och promenera efter jobbet.
Det historiska medelvärdet för denna dag i Stockholm ligger på 9.4 grader, vilket innebär att vi idag är ungefär 5.9 grader varmare än normalt. En riktigt fin höstdag, alltså!
Jag vill bara påminna dig om att det är en ganska typisk oktoberdag över stora delar av landet – en blandning av sol och moln, med temperaturer som ligger mellan 8 och 18 grader. Det är viktigt att klä sig rätt beroende på var du befinner dig.
Oavsett vart du ska så hoppas jag att du får en fin kväll! Och kom ihåg, det här är bara vädret – du har ju hemma.
Alla 50 orter
Arvidsjaur10.4 °CMulet2.4 m/s
Gällivare8.9 °CDimma1.8 m/s
Gävle17.1 °CVäxlande molnighet4.9 m/s
Hudiksvall15.9 °CMolnigt4.5 m/s
Kiruna8.0 °CMolnigt4.1 m/s
Luleå11.8 °CMulet3.2 m/s
Pajala9.7 °CDimma1.9 m/s
Piteå12.8 °CMulet2.4 m/s
Skellefteå13.0 °CMulet1.5 m/s
Sollefteå15.4 °CVäxlande molnighet0.3 m/s
Sundsvall16.2 °CMulet2.5 m/s
Umeå11.7 °CMulet4.2 m/s
Örnsköldsvik13.6 °CVäxlande molnighet2.3 m/s
Östersund11.6 °CMulet2.9 m/s
Arvika15.2 °CMulet4.6 m/s
Borlänge16.1 °CMulet4.1 m/s
Eskilstuna17.5 °CKlart3.9 m/s
Falun15.9 °CMolnigt3.3 m/s
Karlskoga15.9 °CMolnigt6.1 m/s
Karlstad16.1 °CMulet4.8 m/s
Mora14.9 °CMulet3.9 m/s
Norrtälje17.0 °CKlart4.2 m/s
Stockholm17.5 °CKlart4.2 m/s
Sälen11.4 °CLätt regn3.4 m/s
Uppsala17.1 °CNästan klart5.0 m/s
Västerås17.3 °CNästan klart5.4 m/s
Örebro17.2 °CVäxlande molnighet5.5 m/s
Borås15.5 °CKlart4.3 m/s
Göteborg17.0 °CKlart6.2 m/s
Halmstad17.0 °CKlart2.4 m/s
Helsingborg14.7 °CKlart5.8 m/s
Jönköping16.7 °CKlart4.1 m/s
Kalmar16.4 °CKlart2.9 m/s
Karlskrona13.5 °CNästan klart4.5 m/s
Kristianstad17.3 °CKlart1.9 m/s
Lidköping17.3 °CVäxlande molnighet5.8 m/s
Linköping17.7 °CKlart4.4 m/s
Lund16.3 °CNästan klart3.2 m/s
Malmö15.3 °CNästan klart3.9 m/s
Norrköping18.1 °CKlart4.4 m/s
Oskarshamn18.4 °CKlart2.8 m/s
Söderköping18.2 °CKlart4.2 m/s
Trollhättan16.6 °CNästan klart4.8 m/s
Uddevalla16.5 °CMolnigt5.4 m/s
Varberg16.1 °CKlart6.5 m/s
Visby15.2 °CNästan klart3.9 m/s
Västervik18.6 °CKlart3.3 m/s
Växjö16.5 °CKlart3.0 m/s
Ystad13.8 °CDimma3.0 m/s
Ängelholm16.4 °CKlart3.3 m/s
Artiklar:
Christine Djerf
|
Tekniska rådgivare:
Externt anlitad tjänst
|
Bilder:
Externt anlitad tjänst